Gorgije ponovo prvaci BiH

Debatno takmičenje održano je ove godine u Karađoz-begovoj medresi u Mostaru u periodu od 1. do 3. aprila 2016. godine. Osamnaest timova koji su se na 19. državno takmičenje plasirali još u decembru 2015. godine takmičeći se u Sarajevu i Banjoj Luci učestvovalo je na ovom najvaćem takmičenju. Centralna tema ove kao, nažalost, i prethodnih godina, bilo je vršnjačko nasilje koje nikako da siđe sa vrha top liste aktuelnih problema u Bosni i Hercegovini.Debatni klub Gorgije Gimnazije Banja Luka na ovogodišnjem takmičenju predstavljalo je šest učenika. Tim Gorgije 1 činili su veterani i aktuelni prvaci BiH iz 2015. godine: Marko Romić, Jovica Jović i Bojan Belenzada. Drugi gimnazijski tim koji se plasirao na ovo takmičenje, Gorgije 2, činili su: Aleksandar Matić, Sofija Mijović i Aleksandar Bakmaz. Kao četvrtoplasirani na Regionalnom takmičenju, Gorgije 2 bile su raspoređene u mješovite ekipe: Krivaju, Sanu i Vrbas. Ne smijemo zaboraviti ni našu Anđelu Arar koja je sve vrijeme pred takmičenje, ali i u toku takmičenja, bila naša moralna i duhovna podrška.Nakon dvije kvalifikacijske runde, od ukupno 6 Gorgija na takmičenju, u polufinale u različitim kategorijama plasiralo se njih 5. Ponovo su opravdali nade i očekivanja koja su u njih polagana.Na samom zatvaranju takmičenja došlo je i do proglašenja pobjednika koji su i ove godine bili debatanti sa obala Vrbasa.U kategoriji ekipnog takmičenja titulu prvaka BiH ponijela je ekia Gorgije 1 u sastavu: Marko Romić, Jovica Jović i Bojan Belenzada.U kategoriji pojedinačnih govornika titulu najboljeg govornika na Državnom debatnom takmičenju 2016. godine ponio je naš sjajni Bojan Belenzada.U nešto drugačijoj kategoriji tzv. superfinala susrele su se miješana ekipa sastavljena od najboljih govornika i debatologa i Gazi-husrevbegova medresa iz Sarajeva, a pobjedu je odnio tim iz Sarajeva.Osim debatovanja i sjajnog druženja, članovi debatnog programa iz Republike Srpske (Srbac, Prijedor, Novi Grad i Banja Luka) iskoristili su raniji dolazak u Mostar za turistički obilazak grada, ali prije svega Sabornog hrama i Vladičanskog dvora u kojima nas je dočekao i kroz njih s ljubavlju i mnogo znanja proveo protojerej-stavrofor Radivoje Krulj, jedan od najdivnijih ljudi koje smo ikada upoznali (sigurna sam da govorim u ime cijelog tima!). Obilazak ovih divnih, i sa jedne strane tako stravično tužnih, ali snažnih zidina dao je snage za nepredak, a obećanje paroha mostarskog da će nas svojim prisustvom podržati ukoliko uđemo u finale, motivisalo je sve na još veći trud.Pobjeda je bila sjajna, tim više što je debata bila dobrog kvaliteta, a sudijska odluka 5:0. Ponos i radost na licima debatanata nisu se mogli opisati. Ponovili smo uspjeh. Ovaj put i bolje i snažnije i kvalitetnije. Ekipa prvaka nagrađena je diplomama i knjigama, dok je najbolji pojedinačni govornik, uz neizostavnu diplomu, dobio i mobilni telefon koji je od sponzora obezbijedio domaćin takmičenja.Sad nam preostaje samo da se nadamo da će prirodan slijed svih državnih prvaka u debati u svim zemljama svijeta – odlazak na svjetsko takmičenje u Študgartu – biti omogućen i nama. Prošlogodišnji Singapur imao je svoja opravdanja, ali ovogodišnji Študgart zaista ne bi smio.Ne smijem zaboraviti još jednom da se zahvalim svim divnim ljudima koji su ovaj boravak u Mostaru učinili vrijednim dugogodišnjeg pamćenja, a prije svih divnim domaćinima.Iskrene čestitke mojim divnim Gorgijama, svim prošlim, sadašnjim i budućim, jer ovoga uspjeha nikada ne bi bilo da nismo to što jesmo, kako reče Helena – INSTITUCIJA!mr Branka Kukić, trener Debatnog kluba Gorgije Gimnazije Banja Luka

Повезани чланци