Gorgije ponovo učestvuju na DO.BA: Simulacija rada BiH vlasti

Projekat DOBA postoji već skoro tri godine,a simulaciju rada BiH vlasti organizuje drugu godinu za redom. Ove godine učešće je uzelo pedeset delegata iz 9 gradova BiH: Brčko, Tuzla, Sarajevo, Banja Luka, Maglaj, Livno, Mostar, Krupa na Uni, Donji Vakuf. Ove godine zasjedale su razne komisije: komisija za zdravstvo, ustavno-pravna komisija, Komisija za saobraćaj i turizam, Komisija za budžet i finansije i Komisija za ljudska prava. Problemi o kojima su ovi mladi ljudi raspravljali i za čije rješenje su ponudili zakonsku regulativu bili su realni i aktuelni problemi u našoj zemlji kao što su zdravstveno i penzijsko osiguranje, izborni zakon, problem Pelješkog mosta, finansiranja boračkih kategorija, LGBT populacije. Nakon dvodnevnih zasjedanja komisija i debate, od 50 delegata samo njih 15 prošlo je u uži izbor za članove Doma naroda. Svi članovi Gorgija su, kao jedini cjelokupan tim, prošli u ovaj uži krug i zajdno sa kolegama iz drugih gradova borili se za usvajanje ili neusvajanje predloženih zakona.Ono što kao posmatrači možemo reći jeste da naši maldi imaju mnogo šta da kažu o aktuelnim problemima i da možda uopšte ne bi bilo loše prijedloge nastalih zakona poslati Parlamentarnoj skupštini. Dalo bi se iz toga mnogo šta naučiti!Naravno, ni zabavni dio ovog projekta nije izostao ni ove godine pa su tako svi zajedno uživali u pozorišnoj predstavi, poznatim ćevapima, ali i društvenim igrama i razmjenama šala i iskustava!I šta reći na kraju nego vidimo se i dogodine!

Повезани чланци