Gorgije u televizijskom pohodu

Alternativna televizija Banja Luka (ATV) odlučila je ove godine da pokrene projekat koji bi mladima pomogao u razvoju kulture dijaloga i kritičkog mišljenja. Samo malobrojni znaju o čemu se radi, pa ćemo vam mi odati tajnu: u pitanju su TV-debate!Projekat se razvija pod nazivom Progovori!, a ekipa koja radi na ovom projektu obići će nekoliko većih gradova Bosne i Hercegovine (Banja Luka, Prijedor, Brčko, Tuzla, Doboj i Mostar) u kojima su kao debatanti angažovani srednjoškolci i studenti.Dio ovog projekta je naš Debatni klub, ali i cijela škola.Ranijim žrijebom odlučeno je da će Gorgije progovoriti sa Katoličkim školskim centrom Ivan Merc iz Banje Luke o temi: Evropa–da ili ne?U subotu, 2. februara, sastali smo se sa protivnicima u zgradi ATV-a, gdje je bilo dogovreno žrijebanje debatnih pozicija. Čast izbora pozicije našeg Kluba pripala je Milošu Petkoviću, koji je nam je obezbijedio poziciju afirmacije. Pošto naši suparnici nemaju svoj debatni klub, niti bilo kakvog debatnog iskustva, naš trener, profesorica Branka Kukić, održala je kratko predavanje o osnovnim pravilima debate.Nakon kraće pauze vratili smo se u multimedijalni centar ATV-a u kojem nam je Milan Džaja, režiser debatnih emisija ovog projekta, rekao nešto više o upotrebi kamere i osnovnim principima snimanja.Poslije ovih predavanja, već je uveliko počelo šuškanje o tome na koji način da se pristupi tezi, ko će da predstavi boje našeg Kluba i na koji način. Na sva ova pitanja jednoglasno smo odgovorili:Debatni tim: A1 – Milica Malešević; A2 – Srđan Barašin; A3 – Aleksandar MiloševićFilmsku ekipu čine: Miloš Petković, Minja Marković, Đorđe Rajić, Anja Ljubojević, Dušan Volaš, Isidora Džombić i Stefan Ličina, a sudijski tim: Goran Kukobat i Jelena Plaić.Pored debatovanja, imamo zadatak da snimimo dva filma, jedan kojim ćemo predstaviti našu školu i Klub, i drugi kojim ćemo ilustrovati našu tezu i poziciju koju branimo.Naša filmska ekipa je, zajedno sa režiserom Milanom Džajom i novinarkom Marinom Mišić, prošla kroz cijelu zgradu ATV-a obišavši nekoliko studija iz kojih se svakodnevno uživo emituje veliki broj emisija. Obišli smo i redakciju, montažu, offsobu i ogromnu arhivu.Snimanje naše debate najavljeno je za 2. mart 2013. godine u Gradskom pozorištu Jazavac. Obećavamo da ćemo vas o svemu blagovremeno obavještavati!Svim kolegama, a pogotovo onima koji namjeravaju da rade u svijetu medija, ovo iskustvo je otvorilo nove vidike i pokazalo kako sve to izgleda iznutra.Stefan Ličina,II3

Повезани чланци