Hronika 4. programe RSijade

Teško je steći znanje i a isto tako ga i izgubiti. Zato su mnogi prihvatili izazov i izrazili spremnost da uče i podučavaju. Niko nije dobio sporednu ulogu. Svaki pojedinac, od organizatora do polaznika je bio glavni akter ove priče.Plan i program i dogovor između profesora i polaznika kampa je određivao slijed dešavanja. Katkad je nedostajala harmonija, ali savršensto se ne može dostići bez nedostataka. Brujali su telefoni, vozila… ispreplitali su se susreti.Prvi koraciPočelo je sa upoznavanjem tematike, pregledom. Uvod u 3D grafiku, koncepte predstavljanja i modelovanje 3D scena.Svaki dan je bio obojen novom aktivnošću, ili otkrićem nečeg novog.Utorak. Oculus Rift! Odista apstraktan i čudesan pojam. Da, to je nauka… u prvi mah nepojmljiva, daleka a potom pomoću iskrenog traženja saznanja, ona postaje dio stvarnosti. Pažnja se usmjerava prema Oculus Rift-u. Sve više i više. Nije bilo lako doći do njega! Ali uz veliku volju i trud prošao je putešestvije od daleke Amerike preko Ljubljane i udomio se u Banjoj Luci. Ovom činu zaslužno pristaje latinska izreka ,,Per aspera ad astra. U nekim trenucima, korištenje ovog uređaja izazivalo je vrtoglavicu kod polaznika. Svakako uz prisustvo odlične doze adrenalina. Osjećaj je bio jedinstven uz pomoć i uputstva mentora Igora Ševe.ZagrijavanjeNije se sve odigravalo u prostorijama Gimnazije. Bilo je raznoliko. Posjete kompaniji ,,Lanako i Elektrotehničkom fakultetu, dale su značajnu notu u usavršavanju mladih polaznika. Kao budući programeri, polaznici su zajedno sa profesorima posjetili kompaniju ,,Lanako . Dragana Vuković, softver inženjer i Dragan Ličina, projekt menadžer, srdačno su nas dočekali i predstavili kompaniju. Govorili su o studenstkoj praksi, koja se devet ljeta odvija u prostorijama kompanije. Studenti Prirodno-matematičkog i Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci tokom prakse upoznavaju koncept rada kompanije ,,Lanako. Trenutno imaju zadatak da realizuju projekte za Uniju studenata i Savez mentalno nedovoljno razvijenih lica Republike Srpske. Cilj obuke je da studenti prođu potpun proces, koji uključuje izradu informacionog sistema, prikupljanje korisničkih zahtjeva, izradu konceptualnog modela baze podataka, programiranje i implementaciju. Studenti su na kraju upoznati sa svim što pokriva izradu jednog informacionog sistema. Tim lideri ove obuke su uvjereni da će sadašnji i budući studenti steći bogato iskustvo, koje će ih u budućem radu bogato nagraditi. Ovoj kompaniji, koja je i zlatni partner Microsoft-a, znače mladi i obrazovani ljudi. Timski rad, jedna od najznačajnih odlika i spremnost da se radi, bivaju nagrađeni. Polaznici ranijih obuka ProgrameRSijade su trenutno dio stručne prakse u ,,Lanaku i svojim znanjem, koje su prethodnih godina stekli i na ProgrameRsijadama, u velikoj mjeri doprinose uspjehu ove kompanije. Dakle, zaključak ove posjete glasi: ,,Od ProgrameRSijade do blistavog uspjeha! Naši polaznici su pomno upijali sve činjenice i na kraju posjete ugošćeni ukusnim obrokom.Dani prolazeSrijeda je protekla glatko jer su se polaznici već upoznali, kako međusobno tako i sa tematikom. Bili su vrijedni. Odmor su pravili uz predavanje o razumijevanju četvorodimenzionih prostora, što nije nimalo lak zadatak. Nakon predavanja uslijedila je duga pauza za kontemplaciju kompleksnih zamisli koje su im predstavljene. Stalni predavač je bio Igor Ševo, a jedan od gostujućih Aleksandar Kelečević, student našeg Elektrotehničkog fakulteta. Aleksandar je nedavno bio najbolji učenik naše škole, ali i kao student redovno prati dešavanja u svojoj Gimnaziji. Ne treba ni u kom slučaju zamenariti njegov doprinos ovoj obuci tokom svih dana kampa. Aleksandar je napravio digresiju prema tematici računarsih mreža. Tematska digresija je imala i svoje mini digresije, pa se razvila zanimljiva priča, koja je trajala puna tri sata. Učenje i rad imaju potrebu za oduškom. Zbog toga su unaprijed osmišljene kulturne i sportske aktivnosti. Gosti, koji su imali smještaj u hostelu Havana, svakim danom su sve više i više upoznavali krajišku ljepoticu, Banju Luku. Posjetili su Muzej Republike Srpske i pogledali postavku,,Kameni svijet ledenog doba i izložbu o logoru Jasenovac koja nije samo izazvala posebnu pažnju već i tužno osjećanje. Ipak osmijesi su bili u prednosti zbog veselih sportskih dešavanja. Profesor fizičkog vaspitanja Duško Dželebdžić je bio zaslužan za vođenje sportske aktivnosti. Direktor Zoran Pejašinović se dosjetio da učenicima odnosno polaznicima kampa priušti kuglanje. Kuglalo se jednog lijepog sunčanog poslijepodneva na trećem spratu robne kuće ;;Boska;;. Prema riječima učenika utisci su bili pozitivni. Nove igre donose nova oduševljenja.Korak u budućnostŠta nas to čeka u daljem učenju? Gimnazijalci često postavljaju ovo pitanje. Da bi se otklonile nedoumice došla je i na red posjeta ETF-u. U susret nam je izašao prodekan za nastavu prof. dr Branko Blanuša. Govorio je o organizaciji nastavnog procesa, naglašavajući da su inženjeri elektrotehnike cijenjeni na ovim prostorima a i van naših granica. Prema njegovim saznanjima trenutno nema nezaposlenih u ovoj branši. To je za učenike veliki podstrek za upis na ovaj fakultet. Veliki hram znanja, koji osigurava sigurnu budućnost u materijalnom pogledu. Dio fakulteta je Institut RT-RK;; (računarska tehnika – računarske komunikacije), osnovan zajednički sa sličnim Institutom iz Novog Sada, a koji zapošljava najbolje studente ETF-a u Banjoj Luci. Učenici i profesori su boravili u prostorijama ovog zadivljujućeg Instituta. Zaposleni trenutno rade na elektronici, koja će biti ugrađivana u jednog od najpoznatijih svjetskih proizvođača putničkih automobila. Namjera je da do kraja 2018. godine bude zaposleno između 150 i 200 inženjera. Zato đaci, knjige i tastature u ruke!Nastavak kampa u četvratak je bio vrlo efikasan, te su počele i implementacije simulacije sa prethodno usvojenim modelom 4D prostora. Učenici su testirali rad svoje simulacije sa Oculus Rift-om a za odmor je napravljeno kratko takmičenje u sposobnosti izvođenja ,,virtuelnih vratolomija gledanih kroz Oculus Rift. Taj dan je napravljeno i dodatno predavanje koje je izveo Aleksej Avramović, asistent sa ETF-a, izuzetan inženjer i vrstan predavač.Sve bude i prođe…Petak je bio završni dan, pa su učenici sakupili svoja rješenja na jednom mjestu i tako zaokružili pet dana rada. U poslijepodnevnim satima upriličeno je svečano zatvaranje kampa u čittaonici naše škole.U ime Ministrastva prosvjete i kulture prisutnima se obratila gospođa Danijela Kojić, koja je uvjerena da je ProgrameRSijada bila korisna za učenike i pozvala ih da u budućnosti učestvuju u sličnim projektima. Socijalni radnik Jelena Lakić je tokom kampa anketirala učesnike, zapravo napravila evaluaciju cijelog kampa i prepustila koleginici Aleksandri Ostojić Ždrnja da na zatvaranju prezentuje rezultate. Suma sumarum, kamp je dobio visoku ocjenu. Jedan od učesnika kampa je bio i naš bivši učenik Petar Bulović, koji je sudjelovao na nedavno održanoj Svjetskoj naučnoj konferenciji u Izraelu. Prisutni su imali čast da pogledaju muzički spot ,,Happy, kojeg je Petar napravio u saradnji sa učenicima Gimnazije po uzoru na mnoge gradove planete. Spot je zadivio publiku i potvrdio da je Petrova zamisao bila zaista orginalna. Po ko zna koji put uz nas su bili vjerni prijatelji Tatjana i Dragiša Rogić, koji su uradili filmsku reportažu o svim dešavanjima tokom ProgrameRSijade, a koju su polaznici kampa dobili kao uspomenu. ,,Sati i sati rada su utkani u ovu prelijepu i kratku reportažu, izjavio je direktor Pejašinović, koji je neizmjerno zahvalan Dragiši i Tatjani za njihov trud i rad.Redali su se utisci…Dosta sati rada je provedeno ispitujući znanje učenika u namjeri, da se pronađu talenti, naklonosti ili interesovanja ka specifičnim oblastia. S vremenom učenici su počeli da se opuštaju i uspjeli smo da se konsolidujemo. Na kraju je ipak postignut odličan rezultat s obzirom na resurse koje smo imali, istakao je idejni tvorac ovog kampa Igor Ševo. ,,Volio bih da mnogo više učenika bude dio ovog projekta, lijepih i zanimljivih dešavanja, koje pruža naša Gimnazija, rekao je direktor i pohvalio sve profesore i polaznike, koji su se nesebično trudili da ovaj kamp bude jedna lijepa i uspješna misija. Uslijedila je podjela certifikata. Svi polaznici ovog kampa nosiće lijepo sjećanje na našu školu. Čuće se za nas u Višegradu, Bijeljini, Prnjavoru i Novom Gradu.Četvrti kamp je zvanično zatvoren uz osmijehe i dobar osjećaj da je sve dobro prošlo. A da će isto tako opet dobro i početi.Ne, još nije kraj!,,Ponesi hvataljku i rukavicu Miroslave!, opominjala je prof. Kukrić, koja je išla u nabavku i povela računa o tome da niko ne bude gladan na izletu, koji je bio šlag na tortu. Duboka! Izletište, na oko 10 kilometara od centra Banje Luke. Uz prirodni ambijent učenici i profesori su proveli dobar dio dana. Lijepo vrijeme je dozvolilo da se učenici bave sportsko – rekreativnim aktivnostima kao što su fudbal i tenis dok je ćevap-majstor prof. Željko Grbić pripremao roštilj zajedno sa sakupljačem drva prof. Vulićem. Ništa nije nedostajalo počev od dobre muzike, ukusne hrane i odličnog raspoloženja.Velika hvala svim prijateljima i pokretačima ovog kampa! S osmijehom i novim idejama idemo u susret petoj ProgrameRSijadi!

Saša Travar

Повезани чланци