Svjetska naučna konferencija u Izraelu

Zahvaljujući dugogodišnjoj saradnji sa Izraelom, našaškola je bila privilegovana pozivom na ovakav skup. Nakon dolaska predstavnika svihzemaljaučesnica, učenici su podijeljeni u 30 grupa, tako da u jednoj grupi ne buduučenici iz iste zemlje. Svaka grupa je imala mentora koji je zajedno saučenicima odabrao temu interesantnu za istraživanje. Pripreme za istraživanje ipisanje su, u stvari, počele iranije, prije dolaska u Izrael, te su ukupno trajale oko mjesec dana.Nezaboravno putešestvije u Jerusalim, smješten izmeđuSredozemnog mora i sjevernog dijela Mrtvog mora, započeli smo 13. avgusta 2015.u večernjim satima u sljedećem sastavu: Ivana Đurić (profesor) i učeniciBrenda Vujić, Slaven Bajić, Petar Bulović iAlen Alić. Autobuska vožnja doBeograda, let avionom preko Istanbula do Tel Aviva, te ponovno sjedanje u autobusdovelo nas je (tek sutradan, naravno) do finalnog odredišta – Jerusalima ipredivnog hotela Ramada. Put, večera, umor, topao tuš, brzo su nas opustili.Sa prvim zracima sunca, 15. avgusta, doručkovali smo iodlučili da samostalno istražimo Sveti grad. U toku tog divnog dana stizali suostali učesnici, ukupno 440. Ostatak dana je bio predviđen za savjetovanješefova delegacije te speed dating gdje su se svi učesnici međusobno upoznali.Žamor, smijeh, različiti stilovi oblačenja, različiti pozdravi su ovo večeučinili nevjerovatnim.Sutra, nakon doručka, autobusima smo otišli do EdmondJ. Safra, kampusa naHebrejskomuniverzitetu gdje je održano zvanično otvaranjekonferencije. Uslijedila su predavanja 6 nobelovaca među kojima su: AdaYonat (hemija, 2009), Robert J. Aumann (ekonomija, 2005), Aron Chiechanover (hemija,2004) i dr. Između predavanja su organizovana 2 panela od po 3 nobelovca ukojima su učenici mogli da postavljaju izazovna pitanja: o uspjesima i padovima, ličnoj perspektivi i skorašnjim dostignućima u istraživanju. Dan smo završili dvosatnom svečanom ceremonijom otvaranja konferencije tokom koje nam se obratio predsjednik Izraela Reuven Rivlin. Sljedeća dva dana smo slušali predavanja ostalih nobelovaca uz večernji obilazak Jerusalima i 45-minutni lajt šou u Davidovoj kuli, te zabavno veče sa mentalistomLior Suchar.Dana 19. avgusta prije podne smo obilazili Stari gradpodijeljen na 4 četvrti: hrišćansku, jevrejsku, muslimansku i armensku. Odbrojnih znamenitosti koje smo vidjeli, upamtićemo zauvijek: Crkvu Svetog Grobai Zapadni zid (tj. Zid plača). Dan smo završili u Tel Avivu, gdje smo zalazaksunca dočekali na morskoj obali ispijajući hladne napitke… Večera i zabava ujednom od lokalnih klubova učinili su ovaj dan neponovljivim. Povratak u hotelu sitne sate nije omeo učesnike da se pridignu na noge ujutro i odslušajupredavanja najeminentijih predavača sa Hebrejskog univerziteta iz oblasti prirodnihnauka i oblasti računarstva i informatike.Tokom svih 5 dana, učesnici su po povratku u hotel usvojim grupama završavali zadate teme i pripremali postere za finalnu prezentaciju.Posljednjeg dana, 20. avgusta, u kasnim poslijepodnevnim časovima grupe su izlagalepostere. Za najbolje grupe su dodijeljene i nagrade. U najboljoj grupi je bila naša učenica, BrendaVujić. Konferecija je zatvorena u večernjim satima predstavljanjemsvih zemalja. Na našu veliku žalost nismo prisustvovati ceremoniji zatvaranja, ali smobili vrijedni i ostavili organizatoru 3-minutni film o Bosni i Hercegovini kojisu ostali učesnici imali priliku pogledati.Ja, Ivana Đurić, kaovođaekipe Bosne iHercegovine, ali i kao sporedni akter u cijeloj priči, mogu da kažem da je ovonezaboravno, profesionalno, interkulturalno, životno iskustvo. A sada bihdodala impresije učenika:BrendaVujić:U našim životima postoje stvari koje nikada ne zaboravljamo.Sve štovidimo, doživimo, a čini nam se nemogućim da riječima opišemo. Ono što najedinstven i upečatljiv način ostavlja trag u našim životima i zauzima posebnomjesto u našim srcima. Za mene je to naše putovanje u Izrael.Prije svega, biti diopetorke koja predstavlja BiH na Prvoj naučnoj konferenciji u Izraelu, posebnaje čast. Predavanja nobelovaca, upoznavanje i druženje sa vršnjacima iz svihdijelova svijeta, obilazak Jerusalima, pripremanje i prezentacija postera, samosu mali dijelovi ovog nestvarnog filma.Naravno, posebni sudoživljaji na putovanju do Jerusalima i kući. Zato, najbolja profesorice Ivana,Petre, Slavene i Alene, hvala vam za sve nezaboravne trenutke. Učinili ste ihveoma posebnim i dragocjenim!P.S. I sigurnim! :)Petar Bulović: Cijelo putovanje uIzrael je bilo nevjerovatno. Upoznali smo mnogo mladih, motivisanih ljudi inaučili mnogo od njih, svjedočili smo ogromnom kulturnom i istorijskombogatstvu i učestvovali na odlično organizovanom skupu za mlade naučnike.Zadivljenost ovom zemljom se nastavlja te što više saznajte o njoj. Izraelizdvaja najveći procenat bruto nacionalnog proizvoda za razvoj nauke itehnologije, ali u isto vrijeme njegovi stanovnici poklanjaju veliku pažnju religijii tradiciji. Ovaj spoj ‘filozofija’ je možda neobičan, ali je upravo takavmoderni balans važan faktor u odgoju i obrazovanju. Izrael je po površini višenego dvostruko manji od Bosne i Hercegovine i ima veoma nepovoljan geopolitičkipoložaj, ali, ipak, brojni nobelovci, drugi poznati naučnici i mnoga svjetskapreduzeća, tamo nalaze dom. To je vjerovatno zemlja sa daleko najvećim brojemnaučnika po kilometru kvadratnom i nadam se da ću je opet posjetiti.Slaven Bajić:Izvanredan doživljaj, te izvanredna prilika da suse, na istom mjestu, okupila velika imena naučnog svijeta spremna da sa nama,mladim ljudima, podijele svoje životne priče i ono što je njih motivisalo naputu do Nobelove nagrade. Fascinantna je bila i posvećenost organizatora da sesve ostvari na veoma visokom nivou, što su ogromnim dijelom i uspjeli,obezbjedivši nam svima izuzetno vrijeme u Izraelu.Alen Alić:Za mene Izrael iSvjetska naučna konferencija bili su nezaboravno iskustvo. Biti na mjestu gdjese nalazi više od 15 nobelovaca i slušati njihova predavanja, posebna je čast.Svi nobelovci složili su se da svi zajedno pomoću nauke treba da stvarimo svijetboljim mjestom za življenje. Ponosan sam načinjenicu da sam bio dio BiH tima na prvoj Svjetskoj naučnojkonferenciji.

Повезани чланци