Međunarodni debatni turnir u Sloveniji

Međunarodne debatni turnir u Ljutomeru održao se po trinaesti put. Ove godine broj učesnika nadmašio je i neka svjetska takmičenja, jer se broj timova do početka takmičenja popeo na 51, što je bio maksimum. Domaćin je, kao i svake godine, bila Gimnazija Franc Mikliošič u Ljutomeru, a organizator takmičenja Zavod za kulturu dijaloga Za in Proti.Debatni klub Gorgije Gimnazije Banja Luka predstavljala su dva tima: Gorgije A koji čine Marko Blagojević, Violeta Vuletić i Jovica Jović i Gorgije B koji čine Filip Miljković, Luka Divljak i Sara Latinović. S obzirom na svjetski debatni format koji je našim debatantima još uvijek dosta nov i na iskustvo debatanata koje je još uvijek poprilično malo, postignutim rezultatima možemo biti zadovoljni. Svaka nova debata je novo iskustvo i iz svake nove situacije naučimo nešto novo.Pored debatovanja veoma važne stvari jesu i druženja i upoznavanja novih ljudi iz svih krajeva svijeta, od SAD-a do Ukrajine, od Novog Zelanda do Finske. Predstavljanje zemlje, koje je obavezna aktivnost na ovakvim turnirima, prošlo je, kao i obično, zanimljivo i neobično. Fotografije uvijek govore više od riječi, pa pogledajte!Na kraju još samo možemo dodati da podrška debatnom programu u Sloveniji nadilazi sve naše zamisli, jer predsjednik države lično otvara turnir i obezbjeđuje finansijsku i moralnu podršku nacionalnom debatnom timu Slovenije koji putuje na Svjetsko debatno prvenstvo u Singapur. Pobjednici turnira su po drugi put za redom članovi nacionalnog tima SAD-a koji u svojoj zemlji imaju debatni institut, ali i debatu kao obavezni dio nastavnog plana i programa još od najranijih školskih dana. Ovim je, vjerujemo, sve rečenom.S nadom da će kritičko mišljenje i kultura dijaloga dobiti mjesto u našem obrazovnom sistemu, ali i u svijesti savjesti onih koji ga kroje, Gorgije vas pozdravljaju i pozivaju da se znanjem i snagom argumenta borite za svoje stavove, poštujući kulturu dijaloga u svakom trenutku.

Повезани чланци