Obilježavanje Mjeseca afroameričke istorije

Black Month HistoryU srijedu, 3. marta u čitaonici Gimnazije održana je zanimljiva prezentacija odstrane učenica IB programa, Pejdž Pfeninger i Alesandre Gest. Učenice dolaze iz SAD-a, a trenutno sudio programa razmjene učenika.Sve prisutne, učenike i profesore ,upoznali su sa događajem koji seobilježavatokomčitavog mjeseca februara u američkim školama. Radi se o takozvanom Crnommjesecu koji je posvećen problemu rasizma u Americi, ali i u svijetu. Najvišepažnje posvećeno je borbi za prava Afroamerikanaca.ISTORIJATPored poznatog borca za pravaAfroamerikanaca, Martina Lutera Kinga, bilo i mnogih drugih važnih ličnosti u istoriji Amerike. Najistaknutiji među njima su:Frederik Daglas, Ida B.Vels, A.Fillip Randolf, Fani Lu Hamer, Hju P. Njutn i Bajard Rastin. Ovi ljudi su se svim snagama borili ne samo za prava i sloboduAfroamerikanaca, već i za sloboduindividue u društvu da bude drugačija i jedinstvena bez obzira na svojeporijeklo, boju kože i vjeru. Borili su se za to da nijedan ljudski život ne budemanje vrijedan.Tokomdrugog dijela prezentacije svi prisutni učenici imali su prilikuda razriješe svoje nedoumice, a u tome su im svakako pomoglenaše gošće.Imali su priliku da postave pitanja o rasizmu, ali i o drugim temama koje su vezaneza Ameriku i njihov način života.Predavanje je upotpunjeno rečenicom sa kojom susve složili : ,,Niko ne bira koje boje kože će se roditi, a na nama je dapokažemo ljudskost i ljubav i sačuvamo slobodu svakog čovjeka na svijetu.Una Zuber

Повезани чланци