O Svetom Patriku u Gimnaziji

Priča o džemperuIrci širom svijeta već vijekovima 17. marta slave Svetog Patrika.O tome kako to čine u SAD govorio nam je najpozvaniji mogući gost – gospodinEdvard Galager, šef kancelarije Američke ambasade u Banjoj Luci. Kao jedan odmiliona Amerikanaca u čijim venama teče irska krv, predstavio se i kaoodličan poznavalac prošlosti svoje porodice, ali i istorije njegovog, kako rečeMihajlo Čeprkalo,;;veoma pristupačnog i dobro raspoloženog naroda;;.Našgost je podsjetio na život tog zaštitnika irskog naroda, o običajima iistoriji samog praznika, te o njegovom uticaju na američku naciju. Osim fakatai legendi o tom svecu i prosvjetitelju, od našeg gosta čuli smo i veomazanimljivu priču o drevnom irskom običaju po kome je svaka ribarska porodicaplela vunene džempere sa posebnom, unikatnom mustrom, tako da bi se, u slučajubrodoloma, po ostacima džempera lako i pouzdano moglo ustanoviti iz koje jekuće davljenik. Imali smo prilike vidjeti i džemper sa mustrom porodiceGalager.Na slavlje 4 milijarde dolaraĐaci su od zanimljivog i veoma prijatnog gosta, koji je – kako jeto običaj – došao sa šalom sa listovima zelene djeteline, čuli kako je SvetiPatrik prije više od hijadu i po godina odigrao ključnu ulogu u hristijanizaciji Irske,koja je sve do današnjih dana u okrilju Katoličke crkve. Saznali smo i da su uAmerici Svetog Patrika počeli slaviti još u 18. vijeku a to su, zanimljivo, činili tamošnjibogati protestanti. Danas ovog irskog prosvjetitelja slave svi Amerikanci, nesamo oni porijeklom sa Zelenog ostrva, pa je tako postao zajedničko američkonaslijeđe, a da je tako potvrđuje i činjenica da se za nekoliko dana u slavu Svetog Patrika uSAD potroše čak četiri milijarde dolara. Konačno, da poštovanje Svetog Patrika dobijauniverzalni karakter potvrđuje i činjenica da je i Ruska pravoslavna crkvaupravo ovih dana uvrstila ovog sveca u svoj, pravoslavni kalendar i prvi put gai ona obilježila ove godine.Na samom kraju druženja,g-din Galager je naučio prisutne đake da pjevaju poznatu prazničnu himnu;;The Wild Rover;;. Gimnazijalci su tako, kako reče Ana Gogić,;;saoduševljenjem pjevali stihove ove pjesme i može se pouzdano zaključiti da jezeleno korijenje irske tradicije našlo svoj put i do Banjalučkegimnazije;;.Z. P.

Повезани чланци