Odlazak na izložbu Promišljanje

Posljednjiškolski čas prvog razreda neki su proveli veseleći se u prostorijama Gimnazije,ali odjeljenje I4 je ovo vrijeme iskoristilo da posjeti izložbu uNarodnoj biblioteci RS.Riječ je oekološkoj izložbi interaktivnog karaktera na njemačkom jeziku, postavljenoj odstrane Goethe Instituta iz Sarajeva. Učenici prvog četiri su zajedno saprofesoricama njemačkog jezika, Sašom Travar, Tanjom Danojević i Anom ČabrićČiča odlučili da posjete ovu postavku pod nazivom Umdenken (von der Naturlernen).Na ulazu suprijatno dočekani i parovima su podijeljeni listovi sa zanimljivim zadacimakoji su ih vodili kroz izložbu. Sam naziv ove izložbe glasi Promišljanje,tako da je trebalo zaista da se razmisli.Uzimajući u obzir da jenapredak čovjeka stavio prirodu u drugi plan, ova izložba je kao svoj zadatakuzela da navede mlade na razmišljanje i da probudi svijest o zaštiti prirode. Ine samo mlade, već sve ljude na ovoj planeti, jer od svake zasebne jedinkezavisi naš opstanak. Sad, kada smo došli do zaključka da nam je uništena ravnotežau prirodi, došlo je vrijeme promišljanja. Zato nam je ova postavka predstavilačetiri osnovna elementa: vodu, vatru, zemlju i vazduh, te govorila o svakom pojedinačno.Dala nam je odgovore na pitanja kao što su: koliko nam je važan svaki od ovihelemenata, zašto, kakva je njihova iskorištenost kroz istoriju i slično. Takođe je, pored osnovnihelemenata, bilo pomena o fer razmjeni dobara (fair-trade), zagađenostiprirode..Sve ovoprikazano uz zanimljive fotografije, statističke podatke, zvučne efekte, učenicisu posmatrali, provlačili se između plakata, čitali i odgovarali na pitanja. Ana kraju, imali su priliku i da vide neke od eksperimenata koje su impredstavili vršnjaci iz drugih škola.Svizainteresovani mogu da posjete ovu izložbu do 30. juna 2016. godine, u Narodnoji univerzitetskoj biblioteci Republike Srpske.Sofia Miljatović, I4

Повезани чланци