Prva konferencija Evropskog parlamenta

Simulacija rada vropskog parlamenta počela je sa promocijom i u našem gradu. Pretposlednji vikend u martu mjesecu na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjoj Luci održano je i njegovo prvo zasijedanje.Učesnici ove Konferencije bili su banjalučki srednjoškolci, a među njima, kao predstavnici Gimnazije Banja Luka, bilo je i deset članova Debatnog kluba Gorgije: Sofija Mijović, Vladana Đaković, Aleksandra Jovandić, Marko Blagojević, Jovica Jović, Luka Divljak, Filip Miljković, Stefan Ličina, Marko Romić i Bojan Belenzada.Svaki od šest komiteta koji su radili na Konferenciji imali su zadatak da naprave rezoluciju kojom će riješiti dati problem odnosno temu. Komiteti i teme su bili: Komitet vanjskih poslova – ulazak BiH u NATO snage; Komitet za obrazovanje i kulturu – poboljšanje kvaliteta obrazovanja u BiH; Komitet za civilne slobode, pravdu i unutrašnje poslove – prava LGBT grupa; Komitet za ustavna pitanja – promjena Ustava BiH; Komitet za ekonomiju i finansije – zapošljavanje mladih; Komitet za životnu sredinu, ispravnost hrane i javno zdravstvo – poboljšanje kvaliteta sistema javne zdravstvene zaštite.Kao jedini iskusni debatanti, ali i učesnici i organizatori BaLMUN konferencije, koja ima sličnosti sa ovom vrstom rada, naše su Gorgije dobile prvi komitet sa temom ulaska BiH u NATO snage. Nažalost, dijelom zbog neiskustva ostalih članova Generalne skupštine u samom procesu rada i debatovanja, argumentaciji i formulisanju istraživačkog materijala, a dijelom zbog nezrelosti stvarne situacije za raspravu o ovoj temi, rezolucija koja je predlagala odlaganje ovog čina do perioda stvarne spremnosti za ravnopravno, kvalitetno i bezbijedno učešće u navedenim aktivnostima nije dobila dovoljan broj glasova.Ipak, ono što se našim debatantima i predstavnicima škole nikako ne može osporiti jeste sjajna pripremljenost, strastvena, ali argumentovana i potkrijepljena rasprava koju su vodili. Svakako ne smijemo zaboraviti ni njihov dostojan i dostojanstven izgled koji je još jednom i dokazao i pokazao njihovu posebnost.Bravo, Gorgije!

Повезани чланци