Smotra duhovnog besjedništva u Beograd

U nedjelju, 13. maja 2018. godine, u crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u Beogradu održana je Šesnaesta smotra duhovnog besjedništva ne kojoj su po prvi put učestvovali i učenici Gimnazije Banja Luka. Ovogodišnji predstavnik naše škole bila je učenica trćeg Anđela Diljević, član Debatnog kluba Gorgije Gimnazije Banja Luka.U pratnji profesorice Marice Đervida Anđela je u Beograd otputovala u nedjelju ujutru. Predivan dan u Beogradu kulminirao je učešćem na Šesnaestoj smotri duhovnog besjedništva koje već dugi niz godina organizuje protoprezviter Vladimir Zamahajev. Ovo je prvi put da naša škola dobije direktan poziv da se predstavi na ovoj predivnoj smotri na kojoj učestvuju učenici velikog broja škola cijelog srpskog govornog prostora, a to možemo zahvaliti, između ostalog, i odličnom utisku koji je u Matematičkoj gimnaziji u beogradu na žiri i gospodina Zamahajeva ostavila Sofia Miljatović, još jedna gimnazijalka, još jedan od Gorgija.Svoje iskustvo Anđela je opisala ovako: Zaista sam zadovoljna cijelim iskustvom. Upoznala sam izuzetne ljude čije su me besjede oduševile. Iskreno se nadam da će mi se i sqedeće godine ukazati čast i prilika da učestvujem u ovom događaju. Izuzetno je važno za nas mlade da se izgrađujemo, putujemo i tako stičemo nova znanja.Anđelinu autorsku besjedu kojom se predstavila u Beogradu pod naslovom Obrazovanje bez obraza – izvor loših misli i djela možete pročitati u nastavku ovog teksta.Obrazovanje bez obraza – izvor loših misli i djelaSlavljeni ljudi gube svoj dignitet kada se malo pobliže pogledaju.Napoleon Bonaparta je u svoje vrijeme imao mogućnosti da stekne dosta znanja. Školovao se u Parizu i u ranoj mladosti se istakao svojim vještinama i sposobnostima. To mu je dalo podsticaj i stvorilo mogućnosti. I tako je izvojevao pobjede 1805. kod Austerlica, 1806. kod Jene i Aueršteta, 1807. kod Fridlanda…Iz godine u godinu teritorija i moć Francuske su se širile. Međutim, nastupile su godine poraza – 1812. i 1813. Pohlepa ga je tjerala da ulazi dublje u napuštenu i opustošenu Rusiju bez obzira na to što su njegovi vojnici bili gladni, žedni i umorni kao i on sam. Napoleon je u tom trenutku bio vojna mašina više nego čovjek. To je car Aleksandar I mudro iskoristio i, poštedivši živote svoga naroda, pobijedio ovog francuskog diktatora.Ono što u mom udžbeniku istorije ne piše jeste pouka ove priče. Zbog toga je prava sreća imati profesora koji će ovu lekciju ispredavati uz sagledavanje moralnog aspekta priče. Profesora koji će učenicima ukazati na veličinu odluke ruskog cara i prednost njegove taktike. Škola je, prije svega, vaspitno-obrazovna ustanova i njena svrha je stvoriti obrazovanog čovjeka – čovjeka s obrazom.U samoj riječi obrazovanje nalazimo korijen njenog nastanka – obraz. No ipak, čini se kao da roditelji šalju djecu u školu isključivo da steknu samo i jedino znanje jer ono je moć, ali… Sa njom dolazi i odgovornost. A kako bi se ona drugačije stekla nego kroz razvijanje dobrote i moralnosti uporedo sa produbljivanjem vijuga u kori velikog mozga? Njihova dubina ne određuje dubinu samog čovjeka. Zato mora da postoji ravnoteža između uma i srca. Jedino tako će iz školske klupe za radni sto preći osoba svjesna svojih vrijednosti, stavova i ciljeva, ali i svega toga u drugom čovjeku. Ta osoba će znati da se i u današnje vrijeme može postići uspjeh bez upotrebe spletki, laži i gaženja drugih. Šta više, spoznaće da su istinski uspješni i sretni oni koji služe drugima i pomažu im da i oni postignu ono što žele. To je ono što pravi razliku između pametnog i mudrog, ispunjenog čovjeka. Ispunjen čovjek u svom srcu ne pravi mjesta za gordost i sujetu. On zna da je život proces učenja i putovanje puno saznanja koja mu služe da se uzdiže u očima Božijim. On je ponizno samosvjestan.Stvaranje čovjeka s obrazom proces je u kojem učestvuju roditelji i profesori, više nego svi ostali. Profesori ponekada moraju skrenuti pažnju roditeljima na ponašanje njihovog djeteta. Roditelji obično reaguju na dva načina. Mogu poreći ono što su čuli iz ljubavi koja nalazi opravdanje za bilo koji ružan postupak, ali isto tako mogu raditi na prevaspitavanju mlade osobe koja još uvijek traži sebe. Ono što i profesori i roditelji treba da shvate radi dobra učenika jeste da moraju početi od sebe. Kada se udruže, imaju višestruko bolje šanse da mu pokažu na vlastitom primjeru ono što bi mu inače samo rekli. Uz pravednu ljubav i strpljenje vidjeće pozitivne promjene.Stekavši obrazovanje, ali ne i obraz, Napoleon nije ostvario sve svoje težnje, a žrtvovao im je mnogo toga, ljudi, snova, života… Da se pridržavao riječi Hristovih: Budite mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi., Napoleon nikada ne izrekao misao s početka moje besjede: Slavljeni ljudi gube svoj dignitet kada se malo pobliže pogledaju.A mi… Ako budemo smireni kao baštovani, u našem vrtu radosti će se iz sjemena dobrote razviti mnoštvo šarenog cvijeća mira čiji će polen raznositi ptice ljubavi.

Повезани чланци