Srebrne i zlatne Gorgije

U Sarajevu je prošlog vikenda mnogo toga bilo u znaku debate. Centar za kluturu dijaloga, krovna debatna organizacija u BiH, obilježila je 20 godina postojanja. Svečana akademija ovim povodom održana je u Unitik centru, a prisustvovali su joj mnogobrojni debatanti, trener bivši i sadašnji, veliki broj direktora škola, ali i svi oni koji godinama pružaju podršku debati. Program akademije zajedno sa kolegom iz sarajevske Medrese vodio je naš Marko Romić za koga ne možemo reći da je bivši debatant, jer on to nije. Osim Marka, u programu svečane akademije učestvovale su Anđela Diljević i Ivana Šteković pjevajući solo pjesmu Udade se Živka Sirinićka, a zajedno sa horom Karađoz-begove medrese iz Mostara i Zborom KŠC Sarajevo pjesmu Mostove. Isto tako naš debatant, ali i sjajan umjetnik, Anđela Arar, plesala je na pjesmu Molitva Marije Šerifović.Povodom obilježavanja ove velike godišnjice proglašen je najbolji debatni klub. Pogađate, to smo mi, Debatni klub Gorgije Gimnazije Banja Luka!Državno debatno takmičenje počelo je 1. 4. kada smo uz mnogo šala i smicalica imali 4 kvalifikacione debate. Obje ekipe našeg Kluba plasirale su se u četvrtfinale, ali su u četvrtfinalu sparene tako da idu jedna protiv druge. Ekipa Gorgija 2 je završila svoje takmičenje na 7. poziciji od 22 ekipe ukupno, što je i više nego odlično.Ekipa Gorgije 1 u polufinalu je pobijedila ekipu domaćina, oduvijek svog najvećeg protivnika. Finalnu debatu preuzele su ekipe iz Banje Luke, Gorgije 1 debatovale su protiv mlađih kolega iz KŠC Banja Luka na tezu: Slobodu izražavanja u medijima treba ograničiti.Ekipa Gorgije 1 završila je takmičenje osvojivši 2. mjesto ekipno, dok su u pojedinačnoj kategoriji osvojili neprikosnoveno 1. i 2. mjesto – Jovica Jović 1. a Bojan Belenzada 2. mjesto, kao što je bilo i u prethodnih nekoliko godina.Nikako ne smijemo zaboraviti ni naše male debatantice, Anđelu i Ivanu, koje su ovoga puta učestvovale u kreativnom dijelu programa svojim pjesmama, glumom, plesom.Kako su na ovom takmičenju naš Klub predstavljali maturanti, većinom ljudi koji su od 1. razreda u debati, moramo im izraziti veliku zahvalnost i čestitke na svim uspjesima koji su nas, uz ostale, postavili na prvo mjesto među debatnim klubovima u BiH.

Повезани чланци