Stara Gimnazija u Novom Mestu

U jutarnjim satima krenuli smo put Slovenije. Naodredište, u Novo Mesto, stigli smorelativno brzo, jer je ovaj grad na rasrkrsnici glavnih saobraćajnica, a usredbrdovitog pejzaža, svega oko 260 kilometara udaljen od Banje Luke. Već pri ulaskuu grad bili smo oduševljeni čistoćom naselja.Bilo je očigledno i ujedno zadivljujuće koliko je visoka svijest stanovnika tevaroši a i cijele Slovenije u očuvanju životne sredine.U podnevnim satima u dobru su nas dočekali domaćini iz Gimanazije Novo Mesto na čelu sa direktorom ove škole, gospođom Mojcom Lukšić. Nekolikosati boravka u Gimnaziji proteklo je za tren, jer su se domaćini potrudili današ boravak učine zanimljivim. Razgovaralo se o razmjeni iskustava i oplanovima za zajedničke aktivnosti između naših škola. Uslijedio je obilazak školske zgrade uz pratnju direktorai nekoliko tamošnjih profesora. Profesor Natalija Komljenc je ispričalaistorijat škole. Zanimljiva je činjenica da u ovom malom gradu Gimnazija slavi270 godina postojanja. Još davnoga ljeta 1746. godine zahvaljujući cariciMariji Tereziji osnovana je Gimnazija Novo Mesto. U to davno vrijeme mještanisu tražili obrazovnu instituciju, jer su bili uvjereni da su učenom čovjekuširoko otvorena vrata u kulturni svijet i zagarantovan uspjeh na svim poljima. Enterijerškole u današnje vrijeme je savremen ipruža učenicima da u prijatnom ambijentu postignu mnoge školske uspjehe. Ostatak vremena je biopredviđen za obilazak Novog Mesta. Mali grad, koji je ispunjen mnogimznamentostima. Domaćini su ponosno predstavili kulturu i tradiciju svog kraja.Nezaobilazno je bilo posjetiti i prijestonicuSlovenije, Ljubljanu. Tako je drugi danboravka uljepšan obilaskom glavnog grada. Sunce, lijepa zdanja, prijatnaatmosfera i ljubazni domaćini učinili suovo putovanje čarobnim. Rastali smo se s uvjerenjem, da nas uskoro očekuju novai lijepa druženja.U to imejedna slovenačka zdravica:Kol;ko kapljic;tol;ko let,Bog ti dajna svet živet! Saša Travar, profesor

Повезани чланци