Svetosavska moć riječi i energija pjesme

Stefan Ličina:Kao i svake godine, pa tako i ove, tačno u 12 časova, u banjalučkoj Gimnaziji je počela prigodna akademija povodom školske slave Svetog Save. I ove godine učenici naše škole su pokazali svoja umijeća pred mnogobrojnom publikom.Jelena Plaić:Prvi voditeljski par su bili Milica Malešević i Miloš Petković. Uveli su nas u program preko psalmima 8 i 22, a potom je gimnazijski hor pod dirigentskom palicom profesorice Milke Mandić izveo himnu Svetome Savi. U tom trenutku je pod prelepim ženskim glasovima cela škola svečano zaćutala.Stefan Ličina:Zatim se direktor škole, profesor Zoran Pejašinović, obratio prisutnima sa riječima dobrodošlice. Istakao je da je ova godina posebna jer se obilježava 777 godina od upokojenja našeg duhovnog roditelja Svetoga Save. Direktor je, takođe, pozdravio sve prisutne i zahvalio im na dolasku.Ovom prilikom direktor je predstavio novu knjigu naše škole pod nazivom Svetosavlje me uči – sloboda izbora je moja. U njoj su publikovane besjede naših učenika koji su svoju spisateljske i govorničke vještine predstavili na takmičenju u besjedništvu, decembra 2012. U njoj je, takođe, objavljen veoma poučan predgovor profesora dr Nikole Mojovića, doajena banjalučkog besjedništva, kao i interaktivni vodič za pripremu i govorenje besjede profesora naše škole, Sandrijele Kasagić i Ivana Jevđovića. Povodom školske slave, ovu veoma poučnu knjigu svi naši gosti su dobili na poklon.Jelena Plaić:Laskavu titulu najboljeg besednika na održanom takmičenju u besedništvu odneo je maturant Miloš Petković, koji je prošle godine osvojio drugo mjesto. Svoju besedu pod nazivom: Vitez u meni predstavio je publici i tako otvorio ovogodišnju Akademiju. Svoje oduševljenje Miloševom besedom nisu skrivali gosti, đaci i profesori. Miloš je uspeo da izmami i osmeh i suze i tako nikoga ne ostavi ravnodušnim.Stefan Ličina:Program je nastavljen recitovanjem Ljubice Kaurin i Emilije Došlov, koje su govorile Večnu stražu Milutina Bojića, i Minje Marković, koja je govorila Prkosnu pesmu Dobrice Erića. Nakon toga su Zorana Stojičić i Dunja Čađo otpjevale pjesmu Govori Gospode.Orkestar Igora Ševe najavio je drugi voditeljski par, koji su činili Ljubica Kaurin i Aleksandar Kelečević. Oni su izveli kompozicije Tamo daleko i Conquest of Paradise na jedan veoma kreativan način te su prenijeli publiku u metafizički svijet muzike.Jelena Plaić:Dramska sekcija na čelu sa profesoricom Dunjom Ilić je i ove godine bila vredna. Izvedena je predstava Dioba Jakšića po dramatizaciji naše učenice Marije Pešikan, a u režiji profesora Danila Kovača. Uloge su i ovaj put odigrali naši sjajni glumci: Minja Marković, Neven i Ognjen Babić. Videli smo i suze kod pojedinih gostiju koje sada nećemo imenovati.Stefan Ličina:Ljubica i Aleksandar su predstavili najbolje učenike naše škole u prvom polugodištu ove školske godine. Njihove fotografije možete pogledati OVDJE. Aleksandar je uživao u ovoj ulozi i zbog toga što je i sam jedan od najboljih učenika Gimnazije. Dragana Sukara i Nedeljko Cvijanović govorili su stihove Desanke Maksimović, dok su Jana Okilj i Živko Praštalo izveli recital Hodočašće Svetoga Save Ljubomira Simovića. I za sam kraj ovogodišnje akademije, učenica naše škole Nataša Kočić pročitala je svoj literarni rad na temu Putuje Sveti Sava, put mu je vrijeme sa kojim je osvojila 3. mjesto na literarnom konkursu Društva Sveti Sava iz Beograda.Voditelji Akademije su zahvalili svima na pažnji i poželjeli srećnu slavu našoj školi, profesorima, učenicima i ostalim uposlenicima, ukazujući još jednom da je Gimnazija Banja Luka posvećena očuvanju svetosavlja.Jelena Plaić:Ovim komentarom završavamo iznošenje svojih impresija sa ovogodišnje svetosavske akademije. Nama maturantima je ujedno ovo poslednja priredba u Gimnaziji. Sigurna sam da će sledeće generacije biti još bolje i da će negovati tradiciju posvećenosti znanju i kulturi kao što smo to mi činili. Još jednom, srećna nam naša školska slava Sveti Sava.Komentatori:Jelena Plaić i Stefan LičinaFoto: Tajana Dedić Starović i Nebojša Šainović

Повезани чланци