Tradicija banjalučke ProgrameRSijade + FILM o kampu (u pirilogu)

U ponedjeljak, 25. avgusta 2014. godine nešto malo nakon 9:00 časova u Čitaonici Gimnazije Banja Luka okupilo se dvadesetak mladih ljudi, desetak profesora banjalučke Gimnazije na čelu sa direktorom gospodinom Zoranom Pejašinovićem. I sve bi izgledalo kao jedan uobičajen školski dan da se pred prisutnima nije pojavio predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, gospodin Igor Radojičić. Došao je trenutak za otvaranje još jednog kampa za mlade programere Republike Srpske, još jedne ProgrameRSijade. Prigodnim, pomalo duhovitim pričama o istoričnosti pojedinih tema iz ove oblasti, gospodin Radojičić, koji je i sam bivši student i zaposlenik Elektrotehničkog fakulteta u Banjoj Luci, ispričao je maldim programerima svoje iskustvo i sa njima podijelio svoje stavove. Živim i ugodnim, stvarnim i životnim govorom srednjoškolci iz svih krajeva RS mogli su da osjete podršku i motivaciju za svoj dalji rad.Kao i pretohdnoh godina, i ova ProgrameRSijada imala je za cilj okupljanje na jednom mjestu 20ak najboljih programera iz RS koji su svojim plasmanom na Republičkom takmičenju iz informatike zaslužili ovaj epitet. Njihov rad na praktičnim zadacima, predavanja profesora i IT inženjera jeste bio suština ovog kampa, ali isto tako i sportske aktivnosti, druženje, zabava i posjeta različitim kompanijama u kojima je zanimanje koje su oni za sebe odabrali jedna od osnovnih poluga rada.U pet radnih dana 20ak mladih ljudi radilo je na kireiranju igrice (što su svi učesnici prokomjentarisali kao najzanimljivije!), slušalo predavanja nekadašnjih gimnazijalaca, a danas uspješnih profesora i studenata Igora Ševe i Aleksandra Kelečevića, profesora sa ETF-a Alekseja Avramovića. Posjete kompanijama Lanako, Telemaks, Merkator, RTRS-u i ETF-u učinile su ovaj kamp kako zanimljivijim, tako i realnijim, sadržajnijim, a nekima od učesnika, sigurni smo, bila je ovo i prekretnica za dalji izbor zanimanja.Mnogobrojne sportske aktivnosti, takozvane igre bez granica, tradicionalna utakmica učenici protiv profesora i roštilj u izletištu Duboka učinile su da sjajan posao bude i uživanje.Sve čestitke organizatorima (Gimnaziji Banja Luka, AIS – Međunarodno udrženje naučnih radnika i Gaudeamusu – Društvu za njegovanje tradicije Gimnazije Banja Luka) i učesnicima na sjajno obavljenom poslu, a sponzorima i svima koji su na bilo koji način podržali ovaj kamp neizmjerno hvala.Programeri, vidimo se naredne godine na istom mjestu!U video prilogu ove novosti možete pogledati film o trećoj ProgrameRSijadi.

Повезани чланци