Učenici za učenike – dodatna nastava iz matematike

Učenici na jedinstven način olakšavajurad svojim profesorima, a ujedno i uče od svojih vršnjaka. U kratkom intervjuuAleksa Račić nam objašnjava kako je moguće dostići svoj maksimum iz matematikei koje su njegove tajne uspjeha.Reporter: Da li je lakše kada lekcijuobjasni profesor ili kada je na njegovom mjestu neko Vaših godina?Aleksa : Naravno da je lakše kadalekciju objašnjava vršnjak, profesori imaju previše đaka i prosto nemajuvremena da svakome posebno objašnjavaju lekciju, da ne pominjemo činjenicu davećina učenika u srednjoj školi imaju gomilu rupa iz osnovne škole. Vršnjakkoji ima volju će puno više pažnje posvetiti da pomogne svojim prijateljima.Reporter: Koliko su mladizainteresovani za matematiku i po Vašem mišljenju, da li je odličan uspjeh izmatematike u većini slučajeva isključivo bajkovita priča?Aleksa: Nažalost, jako malo. Umatematici je sve povezano. Znanje matematike je kao kuća, ako preskočitetemelj ili ga ne izlijete dobro, ta kuća će biti klimava i nesigurna kao iocjene, svaki dan je pitanje kada će pasti.Reporter: Kako matematiku posmatraju Vaši vršnjaci koji nisuaktivno uključeni u rad Vaše sekcije?Aleksa: Mladi zbog neznanja materijestiču neku odbojnost prema njoj i uvijek je prikazuju u lošem svijetlu.Reporter: Na koji način se situacijamože poboljšati i stati na kraj onoj sintagmi matematike kao bauka?Aleksa: Mladi zbog neznanja materijestiču neku odbojnost prema njoj i uvijek je prikazuju u lošem svijetlu.Reporter: Koji je Vaš recept zauspjeh?Aleksa: Ako čovijek nešto želi i akoga to zanima, on to može i ostvariti.Reporter: Koja su takmičenja aktuelnau BiH i u svijetu?Aleksa: Trenutno je aktuelnoregionalno takmičenje za koje se i spremamo. Najbolji sa regionalnog takmičenjaidu na republičko, zatim na državno pa na međunarodnu matematičku olimpijadu nakojoj učestvuje preko 100 zemalja.Reporter: Da li škola ili nadležniprepoznaju vaš trud i vannastavni angažman?Aleksa: Nažalost, ne, sem našihprofesora i mentora niko ne obraća pažnju na nas. Zato smo i iskoristili ovajpovod da upoznamo okolinu šta znači biti takmičar iz matematike.Mladi predavači, Aleksa Račić, učenikprvog razreda, i Tijana Babić, učenica drugog razreda, su mladi potencijalibudućnosti matematike koji će u narednom periodu učestvovati na Regionalnomtakmičenju iz matematike i Matematičkom kupu koji se organizuje u sklopumatematičke Gimnazije u Beogradu. Na nama je samo da ih podržavamo iohrabrujemo u njihovim poduhvatima, jer dostizanje ovog nivoa već u prvom idrugom razredu Gimnazije nije mala stvar. Aleksandar Matić, II2

Повезани чланци