Горгије доминантне на Дебатном кампу у Неуму

Centar za kulturu dijaloga ove godine slavi svoje punoljetstvo, a iza njih stoje mnoge aktivnosti vezane za debatu i govorništvo, pa su uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH organizovali ljetni debatni kamp u Neumu. Kamp je okupio učesnike iz Banja Luke, Bijeljine, Brčkog, Čelića, Donjeg Vakufa, Gradačca, Istočnog Sarajeva, Kaknja, Mostara, Novog Grada, Odžaka, Prijedora, Sarajeva, Srebrenika, Tešnja, Tuzle, Visokog, Zenice, a učesnici su kroz otvoreni dijalog predložili planove za kreiranje održivog i trajnog mira u BiH, ističući važnost pomirenja, tolerancije i međusobnog uvažavanja u procesu zagovaranja za ostvarivanje pozitivnih promjena u bh. društvu. Učesnici ovog kampa bili su banjalučki srednjoškolci, a među njima kao predstavnici gimnazije Banja Luka bilo je sedam članova Debatnog kluba Gorgije: Vladana Đaković, Helena Javor Ibrahimbegović, Bojan Belenzada, Aleksandra Jovandić, Jovica Jović, Anđela Arar i Aleksandar Matić. Osnovni moto Kampa je Svi različiti, svi jednaki!, kroz koji je istaknuta važnost upoznavanja drugih i drugačijih kao i važnost uvažavanja me đusobnih razlika. Kroz argumentiranu raspravu, uređen dijalog, debate, video kreacije, kreacije pjesama i literarne radove mladi su poslali poruku o značaju pomirenja, interetničke tolerancije, međusobnog uvažavanja, nediskriminacije i poštovanja ljudskih prava svih skupina. Učesnici petodnevne aktivnosti su kroz otvoreni dijalog predložili planove za kreiranje održivog i trajnog mira u BiH, ističući važnost pomirenja, tolerancije i međusobnog uvažavanja u procesu zagovaranja za ostvarivanje pozitivnih promjena u bh. društvu -interetničkog pomirenja i poštivanja ljudskih prava svih bh. građana. Mladi iz različitih lokalnih zajednica i etničkih pozadina su kroz zajedničke kreativne aktivnost učili kako da zagovaraju za promjene u obrazovnom sistemu BiH i društvu uopšte. Kroz debate, različite radionice, ples, pjevanje i glumu učesnici su istakli međusobne sličnosti, ali i prihvatili razlike koje trebaju biti osnova za kreiranje suživota a ne osnova za dalje sukobe. Mladi su ojačani za prepoznavanje narušavanja ljudskih prava i pokretanje mehanizama kojima se ljudska prava drugih osoba štite sa posebnim akcentom na ljudska prava marginaliziranih grupa. Tokom takmičarskog dijela kampa ostvareni su sljedeći rezultati: U kategoriji debatovanja, grupa početnici, najbolju ekipu čine Anđela Arar (Gimnazija Banja Luka), Leon Miliša (KŠC –Opća realna gimnazija Sarajevo) i Marko Vlaisavljević (KŠC Osnovna škola Sarajevo). U grupi seniora, najbolji govornici su: Jovica Jović (Gimnazija Banja Luka), Bojan Belenzada (Gimnazija Banja Luka), Aleksandar Nedić (Stomatološki fakultet Foča).S ponosom možemo konstatovati da su Gorgije i ovoga puta, ne samo u debatovanju i govorništvu, već i u plesu i pjevanju, bile najzapaženiji debatni klub i tako opravdale aktuelnu titulu državnog prvaka! Uvijek se treba podsjetiti da poštujemo prava nacionalnih manjina i etničkih skupina u BiH kao što poštujemo svoja. Srdačno vas pozdravljamo i poručujemo: Svi smo različiti, a svi jednaki. Jedini put ka pomirenju je prihvatanje uzajamnih razlika. Aleksandar Matić

Повезани чланци