Jesenja akcija dobrovoljnog davanja krvi maturanata banjalučke gimnazije

U želji da pomognu onim ljudima kojima je pomoć najpotrebnija, koji se suočavaju sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, operativnim zahvatima, naši maturanti su još jednom pokazali veliku humanost, solidarnost i empatiju za probleme drugih ljudi.Mislim da su akcije ovog tipa, koje organizuje naša škola, zaista odlična prilika da se pruži pomoć ljudima kojima je ona neophodna. Drago mi je da sam dobrovoljno dao krv i na taj način nekome pomogao!, rekao nam je Dragan Drinić, učenik odjeljenja IV6Tijana Krkeljaš, učenica odjeljenja IV7: Ove godine sam prvi put donirala krv zajedno sa drugim gimnazijalcima koji su se odazvali ovoj akciji u velikom broju. Svakako ću to učiniti opet, jer prelijep je osjećaj kada znate da ste nekom, negdje, sigurno pomogli! Ovim putem pozivam sve one koji mogu da doniraju krv da to učine, jer nama to ne znači mnogo, a nekom je ipak od neprocjenjive važnosti.Profesorica Žana Miljević nam je rekla da se za akciju dobrovoljnog davanja krvi, u ovom jesenjem terminu, prijavilo osamdesetak naših maturanata, a da je njih 48 uspjelo dati krv, što su približno 24 litre krvi.Još je naglasila da će naredna akcija dobrovoljnog davanja krvi biti organizovana u proljeće 2016. godine, kada se očekuje još veći odziv naših maturanata, iz prostog razloga jer će ih većina do tog momenta napuniti 18 godina.Statistički podaci kažu, da svakom četvrtom čovjeku jednom u životu zatreba transfuzija krvi. Krv ne može da se napravi u laboratoriji i jedini način da se dođe do ove dragocjene tečnosti jeste dobrovoljno davanje krvi.Krv može dati svaka zdrava osoba starosti od 18 do 65 godina, nakon obavljenog laboratorijskog i ljekarskog pregleda. Žene mogu davati krv tri puta, a muškarci četiri puta godišnje.Davanje krvi nije bolno i ne stvara naviku, traje u prosjeku od 5 do 7 minuta. Ne postoji nikakav rizik za dobijanje bolesti, jer je cjelokupan pribor za uzimanje krvi sterilan i za jednokratnu upotrebu.Dragi maturanti, pridružite nam se u sledećoj akciji dorbrovoljnog davanja krvi. Dajte krv – spasite (nekom) život!, poručuje profesorica Ljubica Jelić.Anđela Arar, učenica III10Spisak učenika naše škole koji su dobrovoljno dali krv, u akciji održanoj 25. septembra 2015. godine:-Mile Petrović, IV1-Siniša Paspalj, IV1;-Ana Teodorović, IV1-Sergej Trifunović, IV1-Jovana Milašinović, IV2-Ana Mihić, IV2-Jelena Vidović, IV2-Dejana Šobot, IV2-Teodora Dugonjić, IV2-Boris Živković, IV2-Magdalena Malbašić, IV2-Bojana Sladojević, IV3-Lana Stanivuković, IV3-Milana MIjatović, IV3-Marko Dujaković, IV3-Jovana Blagojević, IV4-Pavle Đaković, IV4-Radislav Kušljić, IV4-Jelena Milutinović, IV4-Ana Keleman, IV4-Stefan Šobić, IV4-Ružica Došenović, IV4-Vladimir Maletić, IV4-Ana Kubat, IV5-Ognjen Šobot, IV5-Gorana Janković, IV5-David Vučić, IV6-Srđan Ljepojević, IV6-Dragan Drinić, IV6-Jakša Zdravko Pajić, IV7-Mihajlo Savanović, IV7-Tijana Krkeljaš, IV7-Mihajlo Alavuković, IV7-Igor Derajić, IV8-Dejan Barbarez, IV9-Tamara Kovačević, IV9-Milica Tešanović, IV9-Jelena Kukobat, IV9-Anđela Đurić, IV9-Dragana Subošić, IV9-Nina Grgić, IV10-Tatjana Golić, IV10-Milan Talić, IV10-Vladimir Karadža, IV10-Stefan Beronja, IV10-Mirko Tramošljika, IV10-Una Vujičić, IB2-Ognjen Đuranović, IB2

Повезани чланци