Svjetski dan borbe protiv side obilježen i u našoj školi

Širom svijeta se1.decembar obilježava kao Svjetski dan borbe protiv side i iskazuje se podrškaljudima koji su HIV pozitivni. Prema procjenama UN-a, u svijetu je krajem2012.godine sa HIV-om živjelo 35,3 miliona osoba, što je za 18% više u odnosuna 2001. godinu.Testiranje na HIV trebalo bi da bude sastavni dio brige ozdravlju svakog pojedinca. To je istaknuto i u banjalučkoj Gimnaziji iučenicima je približena ova tema. Organizacije Zdravo da ste i Akcija za borbuprotiv AIDS-a u vrijeme 7. časaodržale su predavanje na ovu temu. Predavanju su prisustvovali mnogobrojni zainteresovani profesori i učenici, kao i učenici IB programa, koji su zaslužniza održavanje ovog edukativnog časa. Svjetski dan borbe protiv side prilika jeda se ukaže na važnost testiranja, kao i promijeni svijest ljudi o osobama kojesu inficirane HIV-om i odnosu javnosti prema njima. Znanje našeg HIV statusa jejako bitno, jer svaka druga osoba koja živi sa ovim virusomne zna svoj HIVstatus. UGimnaziji je demonstrirano testiranje na HIV, kojim su obuhvaćena savjetovanjaprije i poslije testiranja.Vrlo je važno informisati ljude o prenosivosti HIV-a. Iako se HIVnalazi u svim tjelesnim tečnostima, on je prenosiv samoputem krvi, preko sjemene tečnosti i preko majčinog mlijeka. HIVnije prenosivkihanjem, zagrljajem, ljubljenjem, a ni pri samom prilasku zaraženoj osobi, štoznači da ne treba da izbjegavamo osobe koje su HIVpozitivne, već da imdopustimo da žive sasvim normalan život.Cilj ovog predavanja je bio da semladima skrene pažnja na zaštitu svog zdravlja. Svi prisutni su pozvani nabesplatno testiranje u prostorijama drop in centra Udruženja građana Akcijaprotiv side u Ulici Sime Matavulja 7.Sara Travar i MonikaMilanović

Повезани чланци